بیشتر مردم میدونن که عادتایی مثل سالم غذاخوردن و ورزش کردن می تونه بر سلامتی و طول عمرشون اثر بزاره و واسه شون مرگ زودهنگام یا زندگی طولانی به ارمغان بیاره. در این بین، به اثر عوامل روانشناختی – مثل خشم- روی مرگ کمتر توجه می شه، اما این عوامل هم مطمئنا اثر زیادی دارن. پژوهشی که تازگیا در دانشگاه آیوا انجام شده به ما می گه که احساسات منفی مثل خشم چه جوری می تونن خطر مرگ زودهنگام رو بالا ببرن. در این تحقیق به این سوال ساده جواب داده شده: «به چه دلیل ما زود عصبانی میشیم؟» بیایید مروری روی نتایج و یافته های این تحقیق داشته باشیم.

 

آدمای زودجوش ممکنه زودتر بمیرن

در این تحقیق بیشتر از ۱۳۰۰ مرد طی حدود ۴۰ سال زیر نظر گرفته شدن. این مردها در اول این تحقیق به طور متوسط کمی کمتر از ۳۰ سال داشتن. نتایج تحقیق نشون داد خطر مرگ زودرس در اونایی که به سئوال « زود عصبانی میشید؟» جواب مثبت داده بودن بالاتر بود. طوری که، در مقایسه با افرادی که در چارَکِ (یک چهارم) کمترین میزان عصبانیت قرار داشتن، در چارک بیشترین میزان عصبانیت، خطر مرگ زودرس بیشتر از یک و نیم برابر (۱.۵۷ برابر) بیشتر بود.

حتی بعد از در نظر گرفتن عوامل دیگر موثر بر مرگ و میر مثل سطح درآمد، وضعیت سیگار کشیدن و حتی خصوصیات شخصیتی (مثل سطح بالاتر توانایی شناختی که می تونه حفاظت کننده باشه) بازم این رابطه هنوز برقرار بود.

پژوهشگر ارشد این تحقیق می گه: «مسئله این نبود که در طول ۵ سال بعضی وقتا عصبانی بشن… بلکه این آدما احتمال داشت که به طور همیشگی خشمگین باشن. یک بعد از ظهر یا حتی یک سال عصبانیت اشکالی نداره. این سوال در مورد عصبانیت موقت مطرح نمی شد، بلکه به دنبال تمایل به خشم بود.»

به چه دلیل خشم می تونه کشنده باشه؟

احساسات منفی مثل خشم به رشته ای از واکنشای فیزیکی تبدیل می شن که در سرتاسر بدن شما رخ میدن. مثلا، افزایش ضربان قلب، نا آرومی شریانی و فشار خون. این واکنشا در کنار هم می تونن باعث تغییر در جریان خون شده و احتمال ایجاد لخته ی خون رو بالا ببرن یا شروع کننده نا آرومی باشن. برون ریزی یا همون اجازه خروج انفجاری به خشم، می تونه سلامتی رو به خطر بندازه چون باعث افزایش شدید هورمونای استرس شده و دیواره ی رگای خونی رو زخمی می کنه.

پژوهشی در دانشگاه ایالت واشنگتن نشون داد که احتمال رسوب کلسیم در عروق قلب -نشونه ای که می گه خطر دچار شدن به حمله قلبی در شما بالاست- در افراد بالای ۵۰ سال که خشم افسارگسیخته دارن، بیشتر از همتایانِ کمتر خشمیگنِ اوناس.

پژوهشی مروری با داشتن داده هایی در مورد ۵۰۰۰ حمله قلبی، ۸۰۰ سکته و ۳۰۰ مورد آریتمی قلبی هم نشون داده که خشم، خطر حمله قلبی، آریتمی و سکته رو بالا می بره و هرچه تعداد دفعات خشمگین شدن بیشتر باشه این خطر هم زیاد می شه. به گفته این تحقیق، وقتی فرد عصبانی می شه، خطر حمله قلبی در اون تقریبا ۵ برابر شده و خطر سکته در دو ساعت بعد از انفجار خشم، تا بیشتر از ۳ برابر (در مقایسه با زمانی که فرد خشمگین نیس) بیشتر می شه.

این خطر در بین کسائی که سابقه مشکلات قلبی دارن حتی بیشتره. کسائی که از پیش دارای بقیه عوامل خطر مهم بودن و اونایی که به شکل تکراری عصبانی می شدن، پس از یک حمله عصبانیت، در خطر بیشترین خطر قرار داشتن. پژوهشی که بعدتر در مجله انجمن قلب آمریکا به چاپ رسید نشون داد که خطر فیبریلاسیون دهلیزی و بی نظم شدن ریتم قلب در مردانی که احساس خشم و دشمنی دارن بالاتره.

خشم طولانی می تونه خطر نابودی عقل رو زیاد کنه

خشم یا احساس مشابهی که اونو به عنوان «بی اعتمادی بدبینانه» می شناسیم تنها روی سلامت قلب اثر نداره. بی اعتمادی بدبینانه یعنی اینکه فرد باور داشته باشه بیشتر آدما به منافع خود فکر می کنن و اهمیتی به منافع بقیه و جامعه نمی دن. بعضی کارشناسان این احساس رو یه جور از خشم طولانی میدونن.

احتمال دچار شدن به نابودی عقل در افراد مسنی که دارای میزان بالایی از بی اعتمادی بدبینانه هستن ۲.۵ برابر بیشتر از افرادی با میزان کمتر این حسه. این یافتها با نتایج تحقیقای دیگر که نشون میدن احساسات منفی، و به طور خاص، بدبینی، ممکنه سلامت رو تهدید کنن موافق هستن. این احساسات به اشکال مختلفی خطرآفرین هستن. مثلا، افراد بدبین بیشتر احتمال داره که سیگار بکشن یا دچار اضافه وزن شن و معمولا کمتر ورزش می کنن. اونا دچار استرس بیشتری شده و سطوح بالاتری از نا آرومی طولانی رو – که با مریضیای طولانی، مثل نابودی عقل مرتبطه- تجربه می کنن. مثلا، تحقیقات نشون داده:

  • زنانی که ذهنی بدبین و رفتاری دشمنی آمیز دارن بیشتر احتمال داره به مرگ زودرس دچار شن و احتمال مرگ اونا بر اثر مریضی قلبی نسبت به زنانی که «انتظارات مثبتی از آینده دارن» بالاتره.
  • افراد بدبین بیشتر دچار استرس می شن و خیلی سهمی از امتیازات کاهش استرس به دلیل حمایت اجتماعی مثبت ندارن.
  • خشونت بدبینانه با سلامت ضعیف دهن و دندان هم مرتبطه.
  • خشونت بدبینانه موجب افزایش نشونه های نا آرومی هم می شه که ممکنه به افزایش خطر مشکلات قلبی کمک کنه.
  • خشونت بدبینانه در افراد میانسال و سن بالا به مشکلات گوارشی هم منجر می شه.

سرکوب کردن خشم خوب نیس

با اینکه خشم تکراری واسه آدم خوب نیس، قرار نیس به جای اون خشم خود رو فرو بخورین. این کار ممکنه به افزایش فشار خون و ضربان قلب منجر شه.

حتی یک تحقیق نشون داده که فرو خوردن خشم می تونه خطر دچار شدن به حمله قلبی رو ۳ برابر کنه. خطرات به دلیل فرو خوردن خشم، وقتی فکر می کنین که با شما با بی عدالتی رفتار شده، حتی شدیدتر می شه.

پژوهشی هم در مجله امراض مسری آمریکا منتشر شده که نشون می ده خطر مرگ و میر افرادی که در برابر دو موقعیت فرضی خشم آور، عصبانیت خود رو فرو خورده بودن، ۱.۷ برابر بیشتر از اونایی بوده که خشم شون رو گفته بودن.

، یافتها نشون میدن احتمال مرگ افرادی که در روبرو شدن با رفتار غیرمنصفانه ی همسرشان خشم خود رو فرو می خورن دو برابر بیشتر از اونائیه که اونو میگن. دکتر استفن سیناترا (Stephen Sinatra) می گه: «خشم فروخورده، عصبانیت، از دست دادن پیوندی لازم (دل شکستگی)، تنهایی عاطفی و از دست دادن صمیمیت با بقیه، همه عوامل خطر عاطفی «مخفی» ی هستن که می تونن به ایجاد مریضی قلبی کمک کنن. خیلی از متخصصین قلب و عروق این عوامل روانی-عاطفی رو که بیشتر بر عوامل خطر بیشتر شناخته شده- مثل سیگار کشیدن شدید، رژیم غذایی نامناسب و حتی فشار خون و کلسترول بالا – مقدم هستن، ندیده می گیرن.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل دیجیتال مارکتینگ آینده بازاریابیه؟ 

کنترل احساسات می تونه خطر چاقی رو کاهش بده

ذهن آگاهی، یعنی تمرکز فعالِ توجه بر لحظه ای که الان در اون هستین، یکی از راه حل هاییه که ممکنه به شما کمک کنه تا بیشتر کنترل احساسات خود رو در دست داشته و کمتر برده ی خشم باشین.

دلیل خوب دیگری هم واسه این کار هست. جدا از اینکه احساس سلامتی بیشتر، احتمال چاق شدن و داشتن چربی شکمی در افرادی که در «حال» زندگی می کنن کمتر از افرادیه که اینجور کنترلی بر احساسات خود ندارن. این مسئله شاید به خاطر این باشه که تمرکز بر حال به افراد کمک می کنه تا بر استعداد تکاملی خود در ذخیره چربی و استراحت واسه باقی موندن پیروز شدن.

روزنامه اپک تایمز در مقاله ای می گه:

به گفته لوکاس [نویسنده ی این تحقیق]، ذهن آگاهی، که تحقیقای دیگر نشون دادن می تونه در شکست دادن اشتها و سالم تر غذا خوردن به مردم کمک کنه، ممکنه همون وسیله شناختی ای باشه که مردم واسه شکست دادن غرایز خود احتیاج دارن. به همین ترتیب، ذهن آگاهی ممکنه به مردم کمک کنه تا بی میلی خود رو نسبت به شروع ورزش کنار بزنن (تحقیقات نشون میدن که مردم، با اینکه بعد از ورزش حس خوبی دارن، بیشتر تمایلی به شروع اون ندارن. لوکاس اضافه می کنه: «اینجاس که ذهن آگاهی می تونه کمک کنه: باخبر شدن از تک تک لحظاتی که می گذرونیم و اینکه با کارایی که می کنیم و احساسی که داریم، چه ارتباطی دارن.»

توجه داشته باشین که شما می تونین خیلی ساده، فقط با توجه به حسی که در لحظه دارین تجربه می کنین، ذهن آگاهی رو به تموم جنبه های زندگی روزانه خود، حتی وقتی در حال خوردن، کار کردن یا انجام کارای خونه هستین، اضافه کنین.

چه جوری خشم رو به احساسی سودمند تبدیل کنین

خشم یک احساس عادی بشریه و مطمئنا جای مشخصی واسه خود داره. خشم می تونه هشداری واسه مشکلات یا یه جور ضربه فیزیکی یا روانی نزدیک الوقوع باشه. احساس خشم، که باعث ترشح مقدار زیادی آدرنالین می شه می تونه انرژی لازم رو واسه مقاومت در برابر تهدیدهای پنهون واسه شما جفت و جور کنه. جدا از اینکه این، خشم می تونه به شما کمک کنه یاد بگیرین چه جوری واسه زندگی خود محدود کردنا و مرزهای فیزیکی و عاطفی قائل شید.

اینکه اینجور خشمی به سلامتی شما ضرر بزنه یا نه ممکنه نه تنها به میزان تکرر (و طبیعت طولانی) اون، بلکه به این مسئله که چه جوری اونو میگید و چه جوری با اون کنار میاید هم بستگی داشته باشه. تبدیل شدن به آدمی تلخ و بدبین یا بداخلاق که دره ها رو پشت سرش به هم می کوبد یا با بقیه بحث و جنگ به راه میندازه تنها استرس شما رو زیاد می کنه (و سلامتی تون رو به خطر میندازه).

البته، هدایت خشم به طرف ابرازی کنترل شده و ظاهری می تونه به شما کمک کنه تا نا آرومی و استرس خود رو آزاد کنین. مثالی از این مورد استفاده از خشم واسه شروع یک جلسه ی ورزش شدیده. خشمِ به اصطلاح سازنده، که در اون افراد با آرامش درباره احساس خشم خود صحبت کرده و همراه هم به دنبال راه حل می گردن، ممکنه، برخلاف خشم تخریب کننده، واقعا به سلامتی کمک کنه. خشم سازنده معمولا دو نفر رو درگیر می کنه، در حالی که خشم تخریب کننده، بیشتر تنها در یک فرد نمود داره.

واسه اونکه خشم سازنده باشه، معمولا باید توجیه داشته باشه و واکنش مناسبی در قبال اون دریافت شه. بعد، هر دو طرف باید بر حل سوء تفاهما تمرکز کنن. بنا به گفته انجمن روانشناسی آمریکا، خشم روزانه، به ویژه در خونه، ممکنه فایدهایی هم داشته باشه:

تحقیقات نشون میدن، معمولا بیان خشم -به ویژه در خونه- می تونه مفید باشه. جیمز آوریل (James Averill)، دارای مدرک دکترای روانشناسی از دانشگاه اَمهرست ماساچوست، که در ده ۱۹۸۰ درباره خشم روزانه مطالعه کرده، می گه: «وقتی بیان خشمای روزانه (پیوسه اما با شدتای پایین) رو با وضعیتای بیان خشم یهویی (یکباره ولی بسیار شدید) مقایسه می کنیم، می بینیم که نتایج بیان خشم روزانه معمولا مثبت تره.» تحقیق اون در یک نمونه محلی نشون داد که بیان خشم روزانه در نصف مواقع می تونه به تقویت روابط کمک کنه.

پژوهشی که سال ۲۰۰۲ در مجله روانشناسی بالینی منتشر شده… در یافتهایی مثل نشون داد که در ۴۰ درصد از نمونه ای شامل ۹۳ نفر، بیان خشم نتایج مثبت بلندمدتی داشته. در مقابل ۳۶ درصد گفتن که بیان خشم بی اثر بوده و ۲۵ درصد نتایج بلندمدت منفی رو گزارش کردن. به همین ترتیب، پژوهشی که در سال ۱۹۹۷ در مجله رفتار و شخصیت اجتماعی منتشر شده… نشون داده که ۵۵ درصد از نمونه ای مقایسه ای از آمریکاییا و روسا گفتن که بیان خشم نتایج مثبتی واسه شون داشته. تقریبا یک سوم هم اشاره کردن که از این راه به خطاهای خود پی بردن.

چه جوری زودجوشی خود رو درمان کنین

توجه داشته باشین که با اینکه همه ما شخصیتای مختلفی داریم (بعضیا بیشتر در خطر دچار شدن به خشم و یه سریای دیگه نرمخوتر هستن)، اما خوشحال بودن انتخابیه و حتی میشه اونو یاد گرفت و در زندگی استفاده کرد. آدمای خوشحال معمولا عادتای خاصی واسه ایجاد آرامش در زندگی دارن. اگه شمام یاد بگیرین که این عادتا رو در زندگی خودتون اعمال کنین، شمام خوشحال تر (و کمتر عصبانی) هستین. بعضی از این عادتا رو می تونین در لیست زیر پیدا کنین:

۱. کینها رو کنار بذارین.

۲. با همه مهربون باشین.

۳. به مشکلات تون به چشم رقابت نگاه کنین.

۴. واسه چیزی که دارین ممنون باشین.

۵. آرزوهای بزرگ داشته باشین.

۶. زیاد درگیر چیزای کوچیک نباشید.

۷. درباره بقیه خوب حرف بزنین.

۸. از بهونه جویی پرهیز کنین.

۹. در حال زندگی کنین.

۱۰. هر روز در یک ساعت مشخص بیدار شید.

۱۱. خودتون رو با بقیه مقایسه نکنین.

۱۲. دور و برتان رو با آدمای مثبت پر کنین.

۱۳. بفهمین که شما به تأیید بقیه احتیاج ندارین.

۱۴. به بقیه گوش بدین.

۱۵. روابط اجتماعی تون رو پربار کنین.

۱۶. مدیتیشن بکنین.

۱۷. خوب غذا بخورین.

۱۸. ورزش کنین.

۱۹. زندگی ساده ای داشته باشین.

۲۰. صادق باشین.

۲۱. کنترل خود رو به دست بگیرین.

۲۲. چیزی که رو نمی تونین تغییر بدین، قبول کنین.

برگرفته از : mercola.com

دسته‌ها: آموزشی