وقتی صحبت از موفقیت می شه، فکر می کنیم افرادی که از موهبت هوش برخوردارن با سرعت پیش می رن و ما به گرد پاشون هم نمی رسیم، اما ایمی کادی (Amy Cuddy) روان شناس اجتماعی بر این باوره که زبون بدن از آی کیو هم اهمیت بیشتری داره.

 

مغز کادی در ۱۹ سالگی در حادثه ی رانندگی آسیب دید و باعث شد ۳۰ نمره از آی کیوی اون کم شه. سطح آی کیوی اون قبل از تصادف نزدیک به خیلی باهوشا بود، اما بعد از تصادف به حد متوسط نزول کرد.

به عنوان کسی که هویتش دور محور هوشش بوجود اومده بود، این نزول قابل توجهِ هوش کادی، باعث شد احساس ناتوانی و کمبود اعتماد به نفس کنه. اما برخلاف آسیبی که به مغزش وارد شده بود، کم کم تحصیلات دانشگاهی رو گذراند و حتی در دوره تحصیلات تکمیلی پرینستون هم پذیرفته شد.

وقتی در پرینستون مشغول تحصیل بود، اون قدر تقلا کرد تا آخرش فهمیده باشه نبود اعتماد به نفسه که اونو از پیشرفت باز می داره، نه کمبود توانایی ذهنی. این بیشتر در مکالمات پیچیده، سخنرانیا و بقیه لحظات پرفشار و بسیار مهم خود رو نشون می داد.

این کشف، باعث شد کادی که در اون موقع روان شناس هاروارد بود، تحقیقای خود رو به اثر زبون بدن روی اعتماد به نفس، تأثیرگذاری و در آخر موفقیت اختصاص بده. بزرگ ترین یافته های اون بر اثرات قوی زبون بدن مثبت تمرکز دارن. زبون بدن مثبت شامل مواردی مثل رابطه چشمی مناسب، مشارکت و گوش دادن فعالانه و حرکات هدفمنده که پیام مورد نظرتون رو برجسته تر می کنه.

تحقیقات نشون میدن افرادی که زبون بدن مثبتی دارن، محبوب تر، شایسته تر ، متقاعدکننده تر و از دید هیجانی باهوش تر هستن.

زبون بدن مثبت این طوری کار می کنه:

زبون بدن مثبت، نگاه شما رو تغییر می ده

کادی فهمید که تنظیم همیشگی زبون بدن در جهت مثبت تر شدن، طرز نگاه رو هم بهتر کنه، چون اثر فوق العاده ای روی هورمونا داره.

سطح هورمون تستوسترون رو بالا می بره

وقتی به تستوسترون فکر می کنین، ذهن تون سریع به طرفِ ورزش و مسابقه میره، اما اهمیت تستوسترون در بخشای دیگری به جز ورزش هم مشهوده. چه مرد باشین و چه زن، تستوسترون موجب افزایش اعتماد به نفس شما می شه و باعث می شه بقیه شما رو دارای شخصیتی مهم و مثبت ببینن. تحقیقات نشون میدن که زبون بدن مثبت سطح تستوسترون رو تا ۲۰ درصد بالاتر می بره.

شخصیت

کورتیزول رو کم می کنه

کورتیزول هورمون استرسیه که مانع کارکرد مناسب شده و در بلندمدت اثرات منفی بر سلامتی می ذاره. کاهش سطح کورتیزول، استرس رو به کمه کم میرسونه و باعث می شه روشن تر فکر کنین، به ویژه در موقعیتای سخت و رقابت برانگیز. تحقیقات نشون میدن که زبون بدن مثبت سطح کورتیزول رو تا ۲۵ درصد کم می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   به چه دلیل زنان در مقایسه با مردها به خواب بیشتری احتیاج دارن؟ 

ترکیب قدرتمندی می سازه

در عین حالی که کاهشِ کورتیزول یا افزایشِ تستوسترون به خودیِ خود عالی هستن، اما هر دو با هم ترکیب فوق العاده ای رو میسازن که معمولا در کسائی دیده می شه که صاحب قدرت هستن. این ترکیب، اعتمادبه نفس و وضوحی ذهنی می سازه که واسه برخورد با ضرب الاجلا، تصمیمای سخت و حجم زیاد کار، بسیار ایدئاله. کسائی که به طور طبیعی تستوسترون بالا و کورتیزول پایینی دارن، معروف به پیشرفت تحت فشار هستن. البته شما می تونین از زبون بدن مثبت واسه حرکت در این راه استفاده کنین، حتی اگه به طور طبیعی این اتفاق نیفتد.

شما رو محبوب تر می کنه

در مطالعه ای از دانشگاه تافتس، افراد تحت آزمایش کلیپای بدون صدایی از پزشکانی که در حال رسیدگی به بیماران شون بودن، تماشا کردن. این افراد فقط با تماشای زبون بدنِ پزشکان تونستن حدس بزنن که بیماران از کدوم دکتر شکایت می کردن. زبون بدن عامل بسیار مهمی در چگونگی درک به وجود اومده از شماس و می تونه مهم تر از لحن صدا یا حتی اون چیزی باشه که بر زبون میارید. یادگیریِ استفاده از زبون بدن مثبت محبوبیت شما رو افزایش می ده و باعث می شه بقیه بیشتر از همیشه شما رو دوست داشته باشن و به شما اعتماد کنن.

لیاقت رو منتقل می کنه

در مطالعه ای که در دانشگاه پرینستون انجام شد، محققان فهمیدن که کلیپی یک ثانیه ای از نامزدهای سناتوری یا فرمانداری، کافی بود تا افراد بتونن به درستی پیش بینی کنن کدوم نامزد انتخاب می شه. با اینکه شاید این اعتماد شما رو به فرایند رای گیری افزایش نده، نشون می ده که درکِ لیاقت پایه های محکمی در زبون بدن داره.

وسیله قدرتمندی در گفتگو (حتی به طور مجازی) است

جای دودلی نیس که زبون بدن نقش مهمی در توانایی شما واسه قانع کردن بقیه نسبت به شکل ی تفکرتون داره. محققانی که در مورد ی ارتباطات مجازی تحقیق می کنن، متوجه شدن که زبون بدن در جلسات ویدئویی نقش مهمی پس ی گفت و گوا اجرا می کنه.

هوش هیجانی شما رو بهتر کنه

توانایی شما در انتقال مؤثر هیجانات و ایده هاتون واسه هوش هیجانی بسیار مهمه. کسائی که زبون بدن شون منفیه، تأثیری تخریب کننده و مسری روی دور و بریا خود دارن. سعی در جهت بهبود زبون بدن، اثر بسیاری روی افزایش هوش هیجانی شما داره.

جمع بندی

ما بیشتر زبون بدن رو نتیجه طرز نگاه و احساس خود میدونیم. این درسته، اما روان شناسان ثابت کردن که بر عکسِ اینم درسته؛ تغییر زبون بدن می تونه طرز نگاه رو عوض کنه. 


دسته‌ها: آموزشی